Session 1 (Moderator: David H. Dye [University of Memphis])
17.00-17.10:
Richard J. Chacon (Winthrop University, Rock Hill), Dmitri M. Bondarenko (Institute for African Studies, National Research University Higher School of Economics, Russian State University for the Humanities, Moscow). Words of Greeting – Forum Opening
17.10-17.40:
J. Christopher Gillam (Winthrop University, Rock Hill). So Long Siberia: Japanese Archipelago Best Candidate for Peopling of the Americas
17.40-18.10:
John W. Hoopes (Kansas University, Lawrence). Chiefdoms, Cacicazgos, and Complex Tribes of the American Mediterranean: Evaluating Social Inequality in the Isthmo-Colombian Area and Neighboring Regions
18.10-18.40:
Dmitri D. Beliaev (Russian State University for the Humanities, National Research University Higher School of Economics, Institute of Anthropology and Ethnology, Moscow). The Kings of the “Western Hegemon”: Historic Evidence for Continuing Early Classic Teotihuacan Imperialism in the Southern Maya Lowlands
18.40-19.10:
Elena V. Novoselova (Russian Technological University, Moscow). The Andean Concept of Death in the Context of Eurasian Analogs
19.10-19.40:
Vyacheslav R. Nikolaev (Tomsk State Pedagogical University). Comparative Analysis of the Funeral Rituals of the Navajo Indians and Kets
19.40-19.50: Break
Session 2 (Moderator: Sergei A. Isayev [Institute of History, St. Petersburg])
19.50-20.20:
Anastasia Kalyuta (Institute of History, St. Petersburg). “The Tale about Unknown Peoples in the Orient Side and Different Tongues: Native Americans and Indigenous Peoples of Siberia through the Eyes of Spanish Conquistadors and Russian Explorers of Siberia in the XVI Century
20.20-20.50:
Jennifer A. Lucido (California State University, Monterey Bay). Drip, Drip, Drought: Climate Patterns at the Presidio & Mission of San Carlos de Monterey, 1770-1800
20.50-21.20:
Gleb V. Aleksandrov (National Research University Higher School of Economics, Moscow). Teach Slaves to be Subject to their Masters in Everything: Forced Labor in Early New England
21.20-21.50:
J. Edward Lee (Winthrop University, Rock Hill). Shifting Through the Debris Once More: Lessons From The United States’ Civil War
21.50-22.00: Break
Session 3 (Moderator: Roman N. Ignatiev [Institute of Ethnology and Anthropology, Moscow])
22.00-22.30:
Nadezhda E. Khokhol’kova (Institute for African Studies, Russian State University for the Humanities, Moscow). The American Roots of Pan-Africanism
22.30-23.00:
Veronica Usacheva (Institute for African Studies, Financial University under the Government of the Russian Federation, Moscow). Black Lives Matter Movement: Pan-Africanism, Solidarity and Anti-colonial Struggle
23.00-23.30:
Valentina N. Bryndina (Institute for African Studies, Moscow). Evolution of Representation of Slavery in the 20th – 21st Centuries American Movies: Historical and Cultural Context
23.30-00.00:
Aleksandr B. Okun (Samara University). Face to Face: How Russian and American Filmmakers Define Friends and Enemies
00.00-00.05:
Lynn Gamble (University of California, Santa Barbara). Concluding Remarks
Если вы хотите вернуть билеты, вы можете сделать это по ссылке из письма с билетами или оформить запрос организатору в вашем  личном кабинете.